Dalarnas spelmanslag

Här kan du hitta kontaktuppgifter till Dalarnas olika Spelmanslag. Om du märker att uppgifterna nedan inte stämmer, kontakta: dsf@folkmusikenshus.se

 

American Swedish Institute Spelmanslag
E-post: suzanne@asispelmanslag.org
Hemsida: www.asispelmanslag.org

Aspeboda Spelmanslag
Maria Danmo: 073-142 0430
E-post: maria.danmo@gmail.com
Hemsida: www.aspebodaspelmanslag.se

Avesta Spelmanslag
Åke Steinholz: 070-665 6101
E-post: ake.steinholtz@edu.avesta.se
Hemsida: www.avestaspelmanslag.se

BessEsslaget
Pontus Selderman: 070-594 8520
E-post: pontus.selderman@storaenso.com

Bingsjöpojkarna
Jonas Knutes: 0246-243 19

Bjursås Spelmanslag
Per-Erik Rapp: 
E-post: per-erik.rapp@ntig.se

Boda Spelmanslag
Karin Samuelsson: 0248-200 47
E-post: karin.samuelsson@outlook.com
Hemsida: www.bodaspelmanslag.se

Dalaföreningens Spelmanslag
Hol Ulla Kristina Lännerholm: 070-716 3110
E-post: ulla.lannerholm@hotmail.com

Dalalåtar
Jan Lindroth: 076-127 0262
E-post: jan.g.lindroth@telia.com

Falu Spelmanslag
Eva Bergfors: 070-494 7440
E-post: evabergfors@yahoo.com
Hemsida: www.faluspelmanslag.se

Falu Suzukiförening
Elisabet Karlströms-Rosell: 023-348 88
E-post: lkr@du.se

Floda Spelmanslag
Berit Klockar: 070-674 6026
E-post: hansengman@bredband.net

Gagnefs Spelmanslag
Gudmund Brossberg: 070-350 3965
E-post: gerus.brossberg@telia.com                      Hemsida: www.gagnefsspelmanslag.se

Grangärde Spelmanslag
Åke Johansson: 0240-29366
E-post: ake.l.johansson@tele2.se

Järna Spelmanslag
Peter Hedberg: 070-283 1951
E-post: phbg@telia.com
Hemsida: www.freewebs.com/vasterdalaspelman

Korsmora Spelmän
Helena Kåks: 070-612 6237
E-post: folkmusikfestenistjarnsund@hotmail.com

Leksands Spelmanslag
Hol Ulla Kristina Lännerholm: 070-716 3110
E-post: ulla.lannerholm@hotmail.com
Hemsida: leksands-spelmanslag.se

Lima Spelmanslag
Perjos Lars Halvarsson: 0280-323 88
E-post: lars.halvarsson.mfs@folkbildning.net

Malungs Spelmanslag
Hans Bohm: 070-720 23 48
E-post: hans.bohm@telia.com
Hemsida: www.freewebs.com/vasterdalaspelman

Mockfjärds Spelmanslag
Ingen verksamhet för tillfället

Mora Spelmanslag
Christina Påhls West: 073-694 23 51
E-post: christina.pahls@gmail.com
Hemsida: www.facebook.com/moraspelmanslagofficiell

Nyckelharporna Falun
Nils Karlsson: 023-622 16
E-post: slin@telia.com

Nås Spelmanslag
Monica Bjurström: 070-216 43 53
E-post: icis59@hotmail.com
Hemsida: www.freewebs.com/vasterdalaspelman

Orsa Spelmanslag
Stig Nilsson: 070-262 6947
E-post: gitsnosslin@tele2.se

Ovansiljans Nyckelharpor
Sven Bergman: 0250-352 72

Rättviks Spelmanslag
Täpp Ida Almlöf: 073-220 11 03
E-post: ida@rattviks-spelmanslag.com
Hemsida: rattviks-spelmanslag.com

Saxdalens Spelmanslag
Jan-Olov Wallman: 076-1262732
E-post: janne.wallman@gmail.com

Siljansnäs Sockenspelmän
Tull Anders Bergkvist: 070-544 47 22
E-post: andersbergkvist@hotmail.com

Stora Tuna Spelmanslag
Mats Johansson: 070-270 39 47
E-post: mats_ejohansson@hotmail.com

Svärdsjö Spelmanslag
Erik Lindborg: 070-5460222
E-post: erik.lindborg@telia.com
Hemsida: Facebook: Svardsjö Spelmanslag

Svärdsjö & Falu lilla Spelmanslag
Britta Börjes: 070-4774131
E-post: britta.guldstigen@telia.com

Särna Spelmän
Bertil Jansson: 070-372 93 75
E-post: jansson.bertil@telia.com
Hemsida: www.sarnaspelman.se

Säters Spelmanslag
Heinz Richard: 070-3273501
E-post: heinz.richard@telia.com
Hemsida: www.123minsida.se/satersspelmanslag

Transtrands Spelmanslag
Stig Larsson: 0280-200 95
Hemsida: www.transtrandsspelmanslag.se

Tunabygdens Nyckelharpor
Leif Eriksson: 0243-101 36

Tylla Spelmän
Karl Eric Stålhandske: 044-35 22 20

Täby Spelmansgille
Micke Löfroth: 070-816 95 07
E-post: michael.lofroth@telia.com
Hemsida: www.tabyspelmansgille.se

Vansbro Spelmanslag
Olle Myrberg: 0281-71018
Hemsida: www.freewebs.com/vasterdalaspelman

Vansbro Suzukiförening
Åsa Nordin: 0281-131 08

V-Dala Spelmanslag
E-post: ordf@v-dalaspelmanslag.se
Hemsida: www.v-dalaspelmanslag.se

Vikarbyns Lilla Spelmanslag
Margaretha Mattson: 070-634 8182
E-post: margaretha.mattssonmusik@telia.com

Wäsmansbygdens Nyckelharpsgille
Tommy Segerbäck: 0240-102 32
E-post: tommy.segerback@se.abb.com
Hemsida: www.vngnyckelharpor.se

Älvdalens Spelmanslag
Jerker Abrahamsson: 070-5768850
E-post: jerker.abrahamsson@outlook.com

Äppelbo Spelmanslag
Eva Murgård: 0281-222 72
E-post: eva.murgard@appelbo.net
Hemsida: www.freewebs.com/vasterdalaspelman